Allt fler har svårt att betala sina räkningar

2010-04-19

Allt fler personer i Sverige kan inte betala sina skulder. I Klippans kommun är andelen skuldsatta personer sju procent, visar en ny undersökning från Konsumentverket.

I Klippan är andelen skuldsatta 2,5 procent högre än genomsnittet för landets kommuner. I hela Skånes län är 53 000 personer skuldsatta.

Med anledning av den rådande lågkonjunkturen har Konsumentverket, Kronofogden och Yrkesföreningen för Budget- och skuldrådgivare inlett en riksomfattande turné till några av landets värst drabbade kommuner, i syfte att diskutera hur kommunerna kan jobba förebyggande.

- Vi vet att tidiga insatser är mer kostnadseffektiva än åtgärder som görs senare, säger Sharon Lavie från Konsumentverket. Vi tror att kommunerna kan utveckla det förebyggande arbetet och på så sätt spara stora pengar på minskade utbetalningar för exempelvis socialbidrag.

- Vi ser att många skuldsatta har det svårt att komma ur skuldfällan och att det kan leda till ett livslångt utanförskap, säger Annika Sydberger Norrman, från Kronofogden. Vi kan se att överskuldsättningen är ett mycket stort problem som kostar samhället 30-50 miljarder årligen.

 - Vi vet att vårt arbete i kommunerna kan bidra till att förebygga överskuldsättning, säger Isabell Thurban, Budget-och skuldrådgivare i Klippans  kommun. Vi har tillsammans ett ansvar att hjälpa skuldsatta kommuninnevånare att ändra på sin situation.

Kontaktpersoner:

  • Sharon Lavie, Konsumentverket
    Direktel: 054-19 41 62

  • Annika Sydberger Norrman, Kronofogden
    Direktel: 070-6054778

  • Isabell Thurban Klippans kommun
    Direkt : 0435-28551

Konsumentverket/KO | Box 48, 651 02 Karlstad | Tel 0771-42 33 00 | Fax 054-19 41 95 |