Tävling i privatekonomi för gymnasieklasser

2010-01-19

Fram till och med 1 maj 2010 kan alla gymnasieklasser delta i Koll på cashens tävling i privatekonomi. Första pris är 15 000 kr till klasskassan!

Förra årets tävling i privatekonomi blev en succé. 1 200 elever från 33 gymnasieskolor deltog i tävlingen där elever får agera ekonomicoacher.
Den 1 februari drar en ny tävling igång och nu har du och din klass chansen att delta.

Varför delta?

Unga har en enorm press på sig att konsumera och tidigt ska de göra svåra ekonomiska val. Genom att medverka i ”Koll på cashen” lär sig eleverna mer om privatekonomiska frågor och de blir bättre förberedda för tiden efter gymnasiet.

I utvärderingen av 2009 års tävling anger 89 procent av eleverna att de i framtiden kommer att hantera sin ekonomi bättre eller mycket bättre än idag.

Anmälan

Skicka ett mail till tavling@kollpacashen.se så får du all information och material du behöver för att delta. På koll på cashens webbplats hittar du mer information om konceptet koll på cashen och tävlingen.

Koll på cashen är ett samarbete mellan Konsumentverket, Finansinspektionen och Kronofogden.

Koll på cashen

Läs mer om konceptet Koll på Cashen och
2010 års tävling.

Banner: Koll på cashen, tävling 2010

Konsumentverket/KO | Box 48, 651 02 Karlstad | Tel 0771-42 33 00 | Fax 054-19 41 95 |