Missnöjd med hantverkaren

Ibland blir det inte riktigt som du har tänkt dig. Är du missnöjd med arbetet du har fått utfört har du olika möjligheter. Här berättar vi mer om hur du hanterar situationen på bästa sätt.

Prata med hantverkaren

Är du missnöjd med arbetet du fått utfört ska du i första hand klaga, eller reklamera som det står i lagen, direkt till hantverkaren. Genom att prata med varandra kan ni förhoppningsvis komma fram till en gemensam lösning. Du kan även skriva brev men tänk på att spara en kopia. Om du tycker att det är svårt att reklamera kan du ta hjälp av Klagoguiden. Länk finns till höger på sidan.

  • Kommer ni inte överens kan ni ta hjälp av en oberoende besiktningsman. Vi rekommenderar att du själv eller att du och hantverkaren tillsammans utser en besiktningsman.

  • Kommer ni överens om att det är ett fel, eller att besiktningen visar det, har hantverkaren i stort sett alltid rätt att få ordna till det du är missnöjd över, men inom rimlig tid och utan kostnad för dig. Vad som är rimlig tid avgörs från fall till fall. Tänk på att du har rätt att hålla inne med pengar motsvarande vad det kostar att få felet åtgärdat eller arbetet avslutat. Slutbetala därför inte förrän du är nöjd.

Om hantverkaren har försökt att rätta till felet men det ändå inte blir bra, kan du begära prisavdrag. Avdraget ska motsvara vad det kostar för dig att få felet åtgärdat av en annan hantverkare. I vissa fall kan det bli fråga om att häva delar av eller till och med hela överenskommelsen.

Kontakta personlig rådgivare

Konsumentvägledningen i din kommun kan ge dig råd bland annat vid tvister. Få mer information genom att besöka Kontakta personlig rådgivare eller genom att kontakta din kommun.

Få ärendet prövat av ARN eller domstol

Du kan få kostnadsfri hjälp av Allmänna reklamationsnämnden eller så kan du, mot en avgift, vända dig till domstol för att få ärendet prövat. ARN prövar inte ditt ärende om du eller hantverkaren redan har skickat en ansökan till domstol. Läs mer på www.arn.se.

Läs mer

Mer information om att anlita hantverkare finns i broschyren "Tips till dig som ska anlita hantverkare". Broschyren kan du ladda ner eller beställa via länkarna till höger. 

Senast granskad: 2011-04-15

Banner "Klagoguiden". Länk till Klagoguiden.
Banner. Personlig rådgivning.

Tryckt material

Bild. Broschyren "Tips till dig som ska anlita hantverkare".Hantverksmaterialet består av broschyrer, checklista, tipskort och affisch. Här får du information om hur du får tag på ditt exemplar.

Konsumentverket/KO | Box 48, 651 02 Karlstad | Tel 0771-42 33 00 | Fax 054-19 41 95 |