20 juli 2011 trädde den nya lagen om leksakers säkerhet i kraft. Den nya lagen ersätter den tidigare lagen (1992:1327) om leksakers säkerhet och innebär strängare krav på säker utformning av leksaker, till exempel vad gäller krav på kvävningssäkerhet och kemikalieinnehåll.
På den här sidan har vi samlat information för att ge en överblick över vad den nya lagstiftningen innebär. För att ta del av samtliga ändringar och få fördjupad kunskap kan du ta del av den broschyr och de faktablad som Europeiska kommissionen tagit fram. Du hittar dem till höger på sidan.
Varningstexter
- Varningar ska vara synliga, läsbara, lättförståeliga och korrekta.
- Varningarna ska finnas på leksaken, en etikett eller på förpackningen. Varningarna ska också finnas i bruksanvisningen om det är lämpligt.
- När en leksak säljs utan förpackning ska varningarna finnas på leksaken.
- Varningar som kan vara avgörande för ett inköp ska finnas på förpackningen eller vara tydligt synliga för konsumenten före köpet. Till exempel lägsta och högsta ålder på barnet. Detta gäller också när man handlar på nätet.
- Om leksaken har en användarbegräsning ska varningen minst innehålla lägsta eller högsta ålder på användaren. Om det är lämpligt, ska varningen också omfatta den förmåga eller de egenskaper som användaren måste ha för att kunna använda leksaken på ett säkert sätt. Till exempel att barnet ska kunna sitta utan stöd, barnets högsta eller lägsta vikt och att leksaken bara ska användas under vuxens tillsyn.
Det ska finnas en skriftlig varning och/eller en symbol. I båda fallen ska ordet ”Varning” eller ”Varningar” stå före varningstexten eller symbolen.
Spårbarhet
- Alla tillverkare ska se till att deras leksaker kan identifieras. Antingen genom att märka sina leksaker med typ-, parti-, serie- eller modellnummer eller annan identifieringsmärkning.
- Leksakerna ska vara märkta med tillverkarens namn och registrerade firmanamn eller varumärke.
- Det ska också finnas en kontaktpunkt där tillverkaren kan kontaktas – en webbadress räknas inte som en kontaktadress.
- Om leksaken är för liten eller det på annat sätt är omöjligt att förse den med identifieringsmärkning och tillverkarens uppgifter, får tillverkaren ange uppgifterna på förpackningen eller i ett medföljande dokument.
Kemikaliekrav
- Listan i nuvarande direktiv som anger högsta halt för biotillgänglighet (dvs. vad barnet tar upp i kroppen) för vissa farliga ämnen utökas från 8 till 19 ämnen.
- Förbud mot CMR-ämnen över specifika koncentrationsgränser i tillgängliga delar i leksaker.
- Doftämnen som inte tillåts i kosmetika, förbjuds i leksaker. Vissa doftämnen är tillåtna att använda, men ska anges i märkningen.
Elsäkerhetskrav
- Spänningen för åtkomliga delar av leksaken får inte överstiga 24volt.
- Vid förutsebara fel ska leksaken skydda mot elektriska risker som kommer från en elektrisk strömkälla.
- Elektriska leksaker inte ska ge upphov till brandfara.
- Om ett fel uppstår i leksakens styrsystem ska det inte ge upphov till en farlig situation.
Senast granskad: 2011-07-20