Priset – för bra för att vara sant?

En tjej läser på baksidan av en juiceförpackning
Årskurs:
7-9
Ämnesområde:
Reklam Privatekonomi Konsumenträttigheter
Lektionstid:
10-40 min
Lektionstyp:
Arbetsuppgift
Uppgift:
Eleverna ska räkna ut vad den faktiska kostnaden blir om man köper en mobil som syns i en annons. Lära sig att läsa det finstilta.
Koppling till styrdokument:
Ja, se lärarinstruktion.
Till alla lektioner