Bankens avtal både friades och fälldes av domstolen
Långtidshyra av bil (allmänt kallat privatleasing) marknadsfördes som ett tryggt alternativ där allt förutom drivmedel och försäkring ingick i en fast månadshyra. Men många konsumenter råkade ut för höjt pris när räntorna steg. KO valde därför att ta Den Norske Bank, DNB, till domstol för att få avtalsvillkoren prövade.
Nu har Patent- och marknadsdomstolen beslutat att Konsumentombudsmannen, KO, både får rätt och fel. Samma sak gäller för banken.
Domstolen håller med KO om att avtalsvillkoren var otydliga att tolka för en vanlig konsument och att banken borde ha gjort mer för att konsumenten skulle kunna uppskatta hur hög hyran för bilen kunde bli. Att hänvisa konsumenterna till kundtjänst för ytterligare information är inte ett hållbart argument, menar domstolen.
Men domstolen vill inte förbjuda banken att ha avtal med rörlig hyra med en bindningstid på tre år. Konsumenterna tjänar på att kostnaden på så vis kan hållas nere, resonerar domstolen och går där på bankens linje.
–Vi kan konstatera att det inte är lätt för den som vill långtidshyra en bil att reda ut vad som gäller genom de avtalsvillkor som användes. Nu hoppas vi att bankerna framöver blir bättre på att enkelt och tydligt berätta vad bilen kommer att kosta. Vi vill inte se att företagen marknadsför fast pris när det inte är sant, säger Pär Magnusson, processråd vid KO.
Domen innebär att KO fick gehör för tre punkter och avslag för tre.
Fler nyheter
Samarbete mot oseriösa nätbutiker stoppade misstänkta bedrägerier för 134 miljoner
Konsumentverket, Polismyndigheten och flera storbanker har skapat en ny rutin för att effektivt kunna identifiera och stoppa misstänkta bedrägerier.
Nyhet
12 maj 2025
Coca-Cola lovar ta bort vilseledande miljöpåståenden
Efter en EU-gemensam insats, där Konsumentverket har tagit täten, så har Coca-Cola lovat ta bort vilseledande miljöpåståenden
Nyhet
6 maj 2025
Rapportering av regeringsuppdrag om brister i företagens kundtjänster
Många konsumenter upplever problem med företags kundtjänst. Nu har Konsumentverket lämnat sin rapport till regeringen.
Nyhet
30 april 2025