Dom i målet KO – Fiedler & Lundgren AB
Patent- och marknadsdomstolen förbjuder företaget Fiedler & Lundgren AB att marknadsföra snus på det vis som skett. Företaget har använt ordet ”smakrik”, påståendet ”Bra snus. Bra pris” samt ”Nytt pris på kvalitet!”.
Lagen är mycket strikt vad gäller marknadsföring av tobak. Huvudregeln är att all reklam för tobak riktad till konsumenter är förbjuden. Neutral information, till exempel att man säljer tobaksvaror godtas däremot.
Företaget riskerar ett vite på sammanlagt tre miljoner kronor om det skulle bryta mot förbudet.
För att läsa domen kontakta registraturen på konsumentverket@konsumentverket.se och ange diarienummer 2017/334.
Fler domar
Dom i målet Konsumentverket – Thermotic AB
Företaget Thermotic ska betala en sanktionsavgift för att ha marknadsfört flytplagg som brutit mot EU:s krav.
Dom
29 september 2025
Beslut i målet KO – Power Sverige AB
Power Sverige AB överklagade ett förbudsföreläggande från KO. Nu har Patent- och marknadsdomstolen beslutat i målet. Domstolen går på KO:s linje.
Dom
10 september 2025
Dom i målet KO - Göteborgs friidrottsförbund
Det var oskäligt av Göteborgs friidrottsförbund att behålla konsumenternas pengar när Göteborgsvarvet ställdes in. Det slår Högsta domstolen, HD, fast i ny dom.
Dom
15 augusti 2025