Dom i målet KO – Nordic Jump AB
Två allvarliga olyckor inträffade i hopparken Nordic Jump i Örebro, vilket fick Konsumentverket att agera.
Konsumentverket beslutade att företaget måste stänga av skumgropen där man landar vid hopp från trampolin eftersom den inte kunde anses som säker. Bland annat fanns det stålbalkar i gropens konstruktion och djupet ansågs inte vara tillräckligt för att vara säkert.
Företaget överklagade beslutet till Förvaltningsrätten. Domstolen har nu kommit fram till att företaget har rätt och upphäver därmed Konsumentverkets beslut.
Konsumentombudsmannen, KO, har överklagat domen.
För att läsa domen kontakta registraturen på konsumentverket@konsumentverket.se och ange diarienummer 2019/396.
Fler domar
Dom i målet Konsumentverket – Thermotic AB
Företaget Thermotic ska betala en sanktionsavgift för att ha marknadsfört flytplagg som brutit mot EU:s krav.
Dom
29 september 2025
Beslut i målet KO – Power Sverige AB
Power Sverige AB överklagade ett förbudsföreläggande från KO. Nu har Patent- och marknadsdomstolen beslutat i målet. Domstolen går på KO:s linje.
Dom
10 september 2025
Dom i målet KO - Göteborgs friidrottsförbund
Det var oskäligt av Göteborgs friidrottsförbund att behålla konsumenternas pengar när Göteborgsvarvet ställdes in. Det slår Högsta domstolen, HD, fast i ny dom.
Dom
15 augusti 2025