Dom i målet Konsumentverket – BT Property Strömstad AB
DomPublicerad: 26 september 2024
Företaget BT Property Strömstad använde en hoppborg där ett barn skadade sig. De ska nu betala en sanktionsavgift på 250 000 kronor.
Företaget BT Property Strömstad ska betala en sanktionsavgift för att ha använt en hoppborg där ett barn skadade sig.
Företaget hade överklagat till Kammarrätten, men domstolen gör samma bedömning som förvaltningsrätten tidigare gjort. Enligt domen ska företaget betala avgiften på 250 000 kronor.
Kammarrätten slår fast att den aktuella hoppborgen var farligt eftersom murarna var för låga. Företaget kände inte till reglerna och rapporterade därför inte heller in till Konsumentverket att ett barn skadat sig i hoppborgen.
För att ta del av domen kontakta Konsumentverket via konsumentverket@konsumentverket.se och ange diarienummer 2022/871.
Fler domar
Dom i målet KO – Hallon (HI3G Access AB)
Tyngdpunkten i målet är frågan om mobiloperatören Hallon har låtit bli att lämna viktig information.
Dom
1 april 2026
Dom i målet KO – Shotluckan AB
Patent- och marknadsdomstolen förbjuder företaget Shotluckan att visa alkohol på film på det sätt som gjorts.
Dom
24 mars 2026
Dom i målet Konsumentverket – Aktivitetshyra AB
Förvaltningsrätten meddelar att företaget Aktivitetshyra AB ska betala en sanktionsavgift på 200 000 kronor till staten.
Dom
23 mars 2026