Dom i målet Konsumentverket – Leos AB
DomPublicerad: 22 maj 2024
Förvaltningsrätten beslutar att Leos AB ska betala en sanktionsavgift på 500 000 kronor. Ärendet gäller säkerhetsbrister vid företagets lekland.
Förvaltningsrätten i Karlstad bedömer i likhet med Konsumentverket att de överträdelser som bolaget har gjort sig skyldigt till är av allvarlig art. Domstolen tar särskilt fasta på att de lekställningar som bolaget tillhandahåller i huvudsak används av barn, vilket är en särskilt skyddsvärd konsumentgrupp, samt den allvarliga fallolycka som har skett på leklandet i Västerås.
Förvaltningsrätten beaktar även att bolaget under anmärkningsvärt lång tid, och trots uppmaningar från tillsynsmyndigheten, inte har vidtagit tillräckliga åtgärder för att se till att utrustningen på leklanden uppfyller gällande säkerhetskrav.
För att ta del av domen kontakta registrator via mejl konsumentverket@konsumentverket.se och ange diarienummer 2022/931.
Fler domar
Dom från kammarrätten i målet Konsumentverket – Krisskydd Sverige AB
Kammarrätten ändrar förvaltningsrättens beslut och höjer sanktionsavgiften som Krisskydd ska betala till 400 000 kronor.
Dom
3 juli 2026
Dom från kammarrätten i målet Konsumentverket – Inter Agenturer AB
Kammarrätten avslår Inter Agenturers överklagande. Förvaltningsrättens beslut att företaget ska betala en sanktionsavgift står därmed fast.
Dom
2 juli 2026
Dom i målet KO - Nordic Best Energi AB
Patent- och marknadsdomstolen dömer Nordic Best Energi AB att betala vite med 400 000 kronor.
Dom
1 juli 2026