Dom i målet mellan KO och Flyttax
DomPublicerad: 21 augusti 2017
En person med den uppgivna firman Flyttax stämdes av Konsumentombudsmannen för att ha marknadsfört och utfört flyttjänster utan yrkestrafiktillstånd. Enligt anmälan har flyttfirman också tagit mycket mer betalt än det angivna priset för flytten.
KO anser att det finns en koppling till andra företag inom flyttbranschen som agerat på samma sätt. Patent- och marknadsdomstolen anser dock att KO:s bevisning inte räcker. Därför lämnar domstolen KO:s talan utan bifall.
För att läsa domen kontakta registraturen på konsumentverket@konsumentverket.se och ange diarienummer 2016/916.
Fler domar
Dom i målet KO – Shotluckan AB
Patent- och marknadsdomstolen förbjuder företaget Shotluckan att visa alkohol på film på det sätt som gjorts.
Dom
24 mars 2026
Dom i målet Konsumentverket – Aktivitetshyra AB
Förvaltningsrätten meddelar att företaget Aktivitetshyra AB ska betala en sanktionsavgift på 200 000 kronor till staten.
Dom
23 mars 2026
Beslut i målet KO – Inet AB
Beslut från Patent- och marknadsdomstolen i målet KO - Inet AB
Dom
20 mars 2026