Dom i målet mellan KO och Grandvik
DomPublicerad: 18 januari 2016
Förvaltningsrätten går inte helt och hållet på Konsumentverkets linje men beslutar att företaget Grandvik ska tilldelas en varning och betala en sanktionsavgift för brister i sin kreditprövning enligt en dom den 18 januari 2016.
Förvaltningsrätten upphäver Konsumentverkets beslut att förbjuda Grandvik AB att lämna krediter. Rätten beslutar att företaget ska tilldelas en varning och att det ska betala en sanktionsavgift på 300 000 kronor för brister i sin kreditprövning.
För att läsa domen kontakta registraturen på konsumentverket@konsumentverket.seoch ange diarienummer 2014/1204.
Fler domar
Dom i målet KO-biträde - Nordea
Hovrätten går på tingsrättens linje. Det innebär att domstolen inte anser att banken hade ansvar att stoppa de transaktioner som bankkunden lurades att göra.
Dom
17 december 2025
Dom i målet Konsumentverket – Jump Yard Concepts AB
Målet handlar om sanktionsavgift för brott mot produktsäkerhetslagen.
Dom
12 december 2025
Dom i målet Konsumentverket – Inter Agenturer AB
Förvaltningsrätten dömer företaget att betala en sanktionsavgift på 1 miljon kronor.
Dom
25 november 2025