Dom i målet mellan KO och Nytel
Patent- och marknadsdomstolen förbjuder teleoperatören Nytel och dess företrädare att kräva betalt för telefonabonnemang som konsumenter inte har beställt.
Domen innebär att Patent- och marknadsdomstolen nu fastställer ett tidigare interimistiskt beslut om förbud mot Nytels säljmetoder som fattades av domstolen i juni. Nytel ska också betala en marknadsstörningsavgift på 300 000 kronor. För att läsa domen kontakta registraturen på konsumentverket@konsumentverket.se och ange diarienummer 2016/334.
Fler domar
Dom i målet Konsumentverket – RFRS AB
Kammarrätten upphäver nu den tidigare domen i förvaltningsrätten. Målet gäller utdömande av vite. Ärendet handlar om hoppborgar som förbjöds.
Dom
2 maj 2025
Dom i målet KO – Immitec
PMÖD fastställer en tidigare dom. Företagen Immitec Sverige AB och norska Immitec AS döms att betala över två miljoner kronor i marknadsstörningsavgift.
Dom
28 mars 2025
Dom i målet Thermotic AB – Konsumentverket
Förvaltningsrätten har beslutat att Thermotic AB ska betala en sanktionsavgift på 150 000 kronor.
Dom
21 mars 2025