Förbud mot Santander Banks marknadsföring av privatleasing
Banken har tillsammans med en bilhandlare marknadsfört långtidshyra av bil, så kallad privatleasing, med en fast månadskostnad. Sedan visade det sig att kostnaden ökade kraftigt i takt med stigande räntor.
Konsumentombudsmannen, KO, har nu förbjudit Santander Bank att marknadsföra bilhyran på ett sätt som gör att man kan tro att månadskostnaden är fast när den inte är det. KO har riktat ett förbudsföreläggande mot bankens svenska filial. Om Santander skulle bryta mot förbudet kan företaget dömas att betala ett vite på tre miljoner kronor.
– Den som har varit intresserad av att hyra eller köpa en bil har inte kunnat göra en riktig jämförelse av kostnaderna utan har riskerat att fastna i ett avtal på flera år med ständigt ökande kostnader, säger Kristofer Johannesson, biträdande KO.
Fler nyheter
HD ger KO rätt i målet om Göteborgsvarvets anmälningsavgifter
Dom i HD - oskäligt av Göteborgs friidrottsförbund att behålla konsumenternas pengar när Göteborgsvarvet ställdes in.
Nyhet
15 augusti 2025
Fler onlineresebyråer åtar sig att återbetala inom 14 dagar för inställda flygningar
Efter EU-gemensam insats - fler onlineresebyråer förbättrar konsumentskyddet
Nyhet
13 augusti 2025
KO stämmer Biljettkungen
Om du köpt biljetter till ett evenemang i andra hand gäller ångerrätten. Biljettkungen AB begränsar ångerrätten och tas nu därför till domstol av KO.
Nyhet
23 juni 2025