Föreläggande mot Enklare AB
FöreläggandePublicerad: 20 november 2023
Konsumentombudsmannen förbjuder Enklare Ekonomi Sverige AB att vid marknadsföring av krediter till konsument på särskilda sätt framhålla fördelarna med att ta en kredit förmedlad av företaget. Förbudsföreläggandet är förknippat med ett vite på 1 miljon kronor.
Konsumentombudsmannen förbjuder Enklare Ekonomi Sverige AB att vid marknadsföring av krediter till konsument på sätt som skett i de aktuella reklamfilmerna, eller på väsentligen samma sätt framhålla fördelarna med att ta en kredit förmedlad av företaget på ett sätt som:
ger intryck av att en sådan kredit är ett lättvindigt sätt att lösa konsumentens eventuella ekonomiska problem på, eller
missleder konsumenten om de ekonomiska konsekvenserna av att ta en kredit.
Förbudsföreläggandet är förknippat med ett vite på 1 miljon kronor. Om företaget bryter mot förbudet kan vitet komma att dömas ut.
För att ta del av föreläggandet kontakta konsumentverket@konsumentverket.se och ange diarienummer 2022/1013.
Fler förelägganden
Föreläggande mot Fibio AB
KO kräver att Fibio Nordic AB ska informera konsumenten om företagets identitet, det vill säga Fibio, vid telefonförsäljning.
Föreläggande
17 december 2025
Föreläggande mot Inet AB
Företaget Inet AB har inte uppgett korrekt tidigare lägsta pris. Därför riktar Konsumentombudsmannen, KO, ett föreläggande mot företaget.
Föreläggande
17 november 2025
Föreläggande mot Bokus AB
Bokus AB har angett fel tidigare lägsta pris. Därför riktar Konsumentombudsmannen, KO, ett föreläggande mot företaget.
Föreläggande
17 november 2025