Föreläggande Mr Green
FöreläggandePublicerad: 26 november 2019(Uppdaterad: 14 mars 2022)
Konsumentombudsmannen, KO, förbjuder Mr Green Ltd att vid marknadsföring av spelprodukter rikta erbjudanden till konsumenter som är avstängda från spel genom registrering i Spelinspektionens nationella självavstängningssystem.
Mr Green och Karl Casino har skickat spelreklam till personer som själva valt att registrera sig i spelpaus. Nu förbjuder Konsumentombudsmannen, KO, bolagen att fortsätta med det.
Föreläggandet är förenat med ett vite på 2 000 000 kronor.
Företaget överklagade KO:s beslut, men Patent- och marknadsdomstolen lämnar överklagandet utan bifall.
Patent- och marknadsdomstolen ändrar KO:s beslut endast på det sätt att domstolen anger sättet som spelreklamen ska distribueras på, för att omfattas av förbudet. Domstolen är dock noga med att understryka att det är förbjudet att rikta marknadsföring direkt till spelare som har stängt av sig från spel, oavsett sättet som spelreklamen distribueras på.
Företaget överklagade till Patent- och marknadsöverdomstolen, som nu kommit med sitt beslut. Av det framgår att företaget inte får skicka reklam till spelare som är registrerade i Spelpaus och som hunnit vara det 24 timmar före bolagets reklamutskick. Bolaget får inte heller skicka reklam till spelare som varit registrerade i Spelpaus kortare tid än 24 timmar, om företaget har haft kännedom om registreringen.
Om bolaget bryter mot förbudet kan ett vite på 2 miljoner kronor komma att dömas ut.
För att läsa domstolens beslut med målnummer PMÖÄ 6119-20, kontakta Patent- och marknadsöverdomstolen.
Fler förelägganden
Föreläggande mot Däckline Sverige AB
Konsumentombudsmannen (KO) kräver att företaget Däckline Sverige AB anger pris på ett korrekt sätt när företaget marknadsför att priset sänkts på en produkt.
Föreläggande
27 april 2026
Föreläggande mot Brothers AB
Konsumentombudsmannen (KO) kräver att Brothers AB anger ett korrekt pris när företaget marknadsför att priset sänkts på vissa kläder.
Föreläggande
27 april 2026
Föreläggande mot Granit AB
Konsumentombudsmannen KO förbjuder Granit att påstå eller ge intryck av att ett pris utgör en prissänkning när ett lägre pris använts de senaste 30 dagarna.
Föreläggande
27 april 2026