KO stämmer Avendo Distribution AB
Konsumentombudsmannen, KO, stämmer företaget Avendo Distribution AB, och personen bakom företaget, för vilseledande marknadsföring.
KO begär att Patent- och marknadsdomstolen förbjuder Avendo, och personen bakom företaget, att via utskick till konsumenter rörande garanti eller försäkring avseende fordon ge konsumenten intrycket av att denne redan har ett avtalsförhållande med avsändaren och är betalningsskyldig när det i stället är fråga om ett erbjudande som accepteras genom betalning.
KO begär också att domstolen förbjuder parterna att kräva betalning för produkter som konsumenten inte har beställt.
KO vill att båda förbuden förknippas med vite. Ett vite är framåtsyftande och kan komma att dömas ut om företaget bryter mot ett förbud.
För att ta del av stämningsansökan kontakta Konsumentverket via konsumentverket@konsumentverket.se och ange diarienummer 2022/634.
Fler pågående mål
KO stämmer Shotluckan AB
Shotluckans marknadsföring av alkohol är inte måttfull och bryter mot lagen, anser Konsumentombudsmannen, KO.
Pågående mål
12 juni 2025
KO stämmer Cheap Energy AB, Stockholms Elbolag AB, Svealands Elbolag AB
Myndigheten ansöker om stämning mot tre elbolag som alla ingår i samma koncern, Elify Energy Group.
Pågående mål
11 juni 2025