Dom i målet Konsumentverket – BEA-pedagogik
Förvaltningsrätten i Karlstad ger Konsumentverket rätt i bedömningen att en rad produkter ska klassas som leksaker. Företagaren ville att de i stället skulle ses som undervisningsmaterial.
Konsumentverket hade under 2023 förbjudit företagaren att släppa ut vissa produkter på marknaden. Beslutet togs eftersom varorna dels inte var märkta i enlighet med lagstiftning dels att det kunde misstänkas att varorna inte uppfyllde kraven i lagen. Bland annat saknades varningstext på svenska och uppgifter om tillverkarens namn och adress. Dessutom hade en rad produkter felaktigt försetts med CE-märkning.
För att ta del av domen kontakta Konsumentverket via konsumentverket@konsumentverket.se och ange diarienummer 2023/543.
Fler domar
Dom i målet Konsumentverket – Bex Sport AB
Företaget överklagade förvaltningsrättens dom om sanktionsavgift. Men Kammarrätten i Göteborg går nu på samma linje.
Dom
7 juli 2025
Dom i målet KO – Safetyline Security Distribution (DinBilGaranti)
Patent- och marknadsdomstolen har dömt Safetyline Security Distribution och personen bakom företaget för medverkan till utskick från varumärket DinBilGaranti.
Dom
2 juli 2025
Beslut i målet KO – Santander Consumer Bank AS
Santander överklagade ett förbudsföreläggande från Konsumentombudsmannen, KO, om kostnader för så kallad privatleasing av bil. Domstolen håller med KO.
Dom
24 juni 2025