Många nätbutiker som säljer secondhand-varor ger bristande information om rätten att returnera varor
Den här artikeln publicerades för mer än ett år sedan. Det kan finnas information i artikeln som inte längre är aktuell.
NyhetPublicerad: 7 mars 2025
PrenumereraAv nätbutiker som säljer secondhand-varor informerar 40 procent inte om ångerrätten på ett tydligt sätt och 45 procent ger bristande eller felaktig information om reklamationsrätten. Det visar en granskning från EU-kommissionen som bland annat Konsumentverket har deltagit i.
Totalt är det konsumentskyddsmyndigheter i 25 medlemsländer, Island och Norge som har granskat 356 nätbutiker som säljer secondhand-varor i en så kallad sweep.
Ångerrätten och reklamationsrätten gäller även för secondhand-varor och det är viktigt att företag ger korrekt och tydlig information om detta för att konsumenten ska vara medveten om sina rättigheter.
Enligt granskningen gav nästan hälften av nätbutikerna som säljer secondhand-varor bristande information om konsumentens rättigheter. Granskningen visade även att nästan 60 procent av de granskade nätbutikerna begränsade konsumentens reklamationsrätt för second-handvaror.
Resultatet av granskningen kan leda till att tillsynsåtgärder inleds i respektive land.
Fler nyheter
Konsumentverket granskar vårdförsäkringar
Fler än 800 000 svenskar har en vårdförsäkring. År 2024 la man mer än 5,1 miljarder på premier för vårdförsäkringar.
Nyhet
9 mars 2026
Många frågor om inställda flyg med anledning av attackerna mot Iran
Rättigheter vid inställt flyg med anledning av händelserna i Iran
Nyhet
2 mars 2026
Spelbolag kritiseras av Konsumentverket
Spelbolag agerar så att spelare har svårt att få ut sina vinstpengar. Många konsumenter har vänt sig till Konsumentverket med klagomål.
Nyhet
2 mars 2026