Briv AB återkallar Dacross reflexsele
ÅterkallelsePublicerad: 20 mars 2025
PrenumereraBriv AB återkallar Dacross reflexsele på grund av att reflexselens reflekterande yta är för liten. Detta kan orsaka att användaren inte blir tillräckligt synbar i trafiken i mörka förhållanden, med risk för personskador som följd. Konsumenter som har köpt reflexselen uppmanas att genast sluta använda produkten.

Dacross reflexsele har artikelnummer 90-260101, 90-260102 och 90-260103 och har sålts i färgerna gult, svart och rosa. Reflexselen har sålts sedan januari 2023 av följande återförsäljare:
Anticimex
Arvidsjaur Mark & Asfalt
Bolist, Bjurholm
Boost'n Go
Bygghemma Sverige
C&G Sweden
Eklid Electronics
EKO Stormarknad
Enetög i Haparanda
Enghs Sport
Fluflu
Hestra Radio och Sport
HK Sports & Golf
Jokkmokk Outdoor - Krongården Lappland
Kinna Cykel
Klädkällaren i Göteborg
Kungsvägen Sport & Handel
Melins i Tierp
Nyköpings Sportaffär
Ohlsson Sport
OKQ8
Old Star Sport i Umeå
Pebe
Rejmes i Linköping
Sala Fritidsliv
Sportboden Skellefteå
Sporthuset Haparanda
Sportkompaniet i Hedemora
Sportmagasinet i Övertorneå
Sport & Service, Enköping
Sport & Vildmark Storlien
Strömqvist Sport i Tranemo
Team Sportia
Teknikproffset E-Commerce Nordic
Tillbehörsbutiken
Tingstad Papper
Treckstore
WIJ Maskincenter
WästraHult Innovation
Produktens reflekterande yta är för liten vilket kan göra att konsumenter som köpt reflexselen inte blir tillräckligt synbara i trafiken i mörker. Du som har köpt reflexselen uppmanas att genast sluta använda den och kontakta inköpsstället för återköp och få dina pengar återbetalade.
I Briv AB:s återkallelse finns kontaktuppgifter och där kan du läsa mer om hur du ska gå till väga med produkten.
Har du frågor kan du kontakta företaget via mail info@briv.se.
Konsumentverkets marknadskontroll
Denna återkallelse hanteras inom ramen för Konsumentverkets marknadskontroll av cirka 25 reflexselar på den svenska marknaden. Eventuella återkallelser publiceras löpande på Konsumentverkets webbsida för återkallelser.
Fler återkallelser
Dansande och sjungande kaktus återkallas – risk för kvävning hos små barn
Över 200 företag återkallar leksaken Dansande och sjungande kaktus. Leksaken har ögon av plast som kan lossna och orsaka kvävning hos små barn.
Återkallelse
13 maj 2026
Jack o Juno AB återkallar lock till vattenflaskor på grund av kvävningsrisk
Jack o Juno AB återkallar lock till vattenflaskor. Smådelar kan lossna och orsaka kvävning om de delar hamnar i barnets hals.
Återkallelse
27 april 2026
Knatteplock AB återkallar lock till isolerad vattenflaska – finns risk för kvävning
Knatteplock AB återkallar locket till en isolerad vattenflaska. Smådelar av locket kan lossna vilket kan leda till kvävning om delarna hamnar i barnets hals.
Återkallelse
16 april 2026