Clas Ohlson återkallar trapetskrok — risk för fallskada
ÅterkallelsePublicerad: 25 november 2025
PrenumereraRisk för fallskador uppstår om kroken används för upphängning av gungor. Kroken kan brytas av på grund av de rörelser som uppstår när den används till gungor eller liknande produkter. Gungan kan då ramla ner och det finns risk för fallskador för den som sitter i gungan.

Trapetskroken har sålts i 2-pack under perioden januari 2023-oktober 2025 via Clas Ohlssons webbplats och i deras butiker. Artikelnummer 21–2643.
I Clas Ohlsons återkallelse finns kontaktuppgifter och mer information om hur du ska gå till väga med produkten.
Fler återkallelser
Jollyroom, Babyland och Stor & Liten återkallar sidosängar
Berörda modeller är Babybay Original, Babybay Boxspring och Babybay Maxi. Företagen återkallar sängmodellerna eftersom de kan innebära allvarlig skaderisk.
Återkallelse
Uppdaterad den 18 augusti 2026
Jollyroom återkallar Alice & Fox Bultbräda - risk för kvävning
Smådelar kan lossna från leksaken vilket kan medföra risk för kvävning för små barn.
Återkallelse
12 augusti 2026
Helly Hansen återkallar flytvästar på grund av drunkningsrisk
Återkallelsen omfattar modellerna Sport ll, Comfort Compact 50N, Rider Kayak Vest och Rider Foil Race. Flytvästarnas skumfyllning ger otillräcklig flytkraft.
Återkallelse
1 juli 2026