Dom i målet KO – Arla Foods AB
DomPublicerad: 2 februari 2023
Patent- och marknadsdomstolen förbjuder Arla Foods AB att använda påståendet ”netto noll klimatavtryck” eller andra liknande påståenden.
Det gäller marknadsföring som antingen ger intryck av att produkten i fråga inte ger upphov till något klimatavtryck alls eller som ger intryck av att den klimatpåverkan som produkten orsakar har kompenserats för fullt ut när så inte är fallet. Förbudet är förknippat med ett vite på 1 miljon kronor.
För att ta del av domen kontakta registrator på konsumentverket@konsumentverket.se och ange diarienummer 2019/1475.
Fler domar
Dom i målet KO – Yoik AB
Patent- och marknadsdomstolen förbjuder ett företag att visa reklam för tobaksfria nikotinprodukter på stora tv-skärmar i gatumiljö.
Dom
9 april 2026
Dom i målet KO – Hallon (HI3G Access AB)
Tyngdpunkten i målet är frågan om mobiloperatören Hallon har låtit bli att lämna viktig information.
Dom
1 april 2026
Dom i målet KO – Shotluckan AB
Patent- och marknadsdomstolen förbjuder företaget Shotluckan att visa alkohol på film på det sätt som gjorts.
Dom
24 mars 2026