Dom i målet KO – Expressen och Happy Green
DomPublicerad: 28 november 2022
Patent- och marknadsdomstolen förbjuder Happy Green AB att marknadsföra rödbetsjuice, ingefärajuice, basilikapesto, te med mynta, gurkmeja och ceylonkanel genom att på Expressens webbplats utforma marknadsföringen på sätt som skett, eller på väsentligen samma sätt, så att det inte tydligt framgår att det är fråga om marknadsföring.
Domstolen förbjuder Expressen Lifestyle AB att medverka till att marknadsföra rödbetsjuice, ingefärajuice, basilikapesto, te med mynta, gurkmeja och ceylonkanel genom att utforma marknadsföringen på sätt som skett i så att det inte tydligt framgår att det är fråga om marknadsföring.
Domen är förknippad med ett vite på sammanlagt 2 miljoner kronor för Happy Green AB och 10 miljoner kronor för Expressen Lifestyle AB. Ett vite är framåtsyftande och kan dömas ut om företagen bryter mot domen.
För att ta del av hela domen kontakta registrator på konsumentverket@konsumentverket.se och ange diarienummer 2019/217 och 2019/218
Fler domar
Dom från kammarrätten i målet Konsumentverket – Krisskydd Sverige AB
Kammarrätten ändrar förvaltningsrättens beslut och höjer sanktionsavgiften som Krisskydd ska betala till 400 000 kronor.
Dom
3 juli 2026
Dom från kammarrätten i målet Konsumentverket – Inter Agenturer AB
Kammarrätten avslår Inter Agenturers överklagande. Förvaltningsrättens beslut att företaget ska betala en sanktionsavgift står därmed fast.
Dom
2 juli 2026
Dom i målet KO - Nordic Best Energi AB
Patent- och marknadsdomstolen dömer Nordic Best Energi AB att betala vite med 400 000 kronor.
Dom
1 juli 2026