Dom i målet KO – Midsona (Urtekram)
DomPublicerad: 7 september 2022
Patent- och marknadsöverdomstolen har meddelat dom i målet mellan Midsona, med varumärket Urtekram, och Konsumentombudsmannen, KO.
Uppgifterna om tredjepartscertifiering måste kompletteras med information om innebörden av certifieringen i omedelbar närhet till marknadsföringspåståendena. Det är otillräckligt att enbart lägga ut sådan information på den egna hemsidan när marknadsföringen äger rum på andra platser.
Patent- och marknadsöverdomstolen bedömer att Midsonas underlåtenhet att informera om innebörden av certifieringen innebär att marknadsföringen är vilseledande i strid mot marknadsföringslagen. Marknadsföringen är därmed också otillbörlig. Domen kan inte överklagas.
För att ta del av domen kontakta Konsumentverkets registrator via mejl konsumentverket@konsumentverket.se och uppge diarienummer 2019/574.
Fler domar
Dom i målet KO – Yoik AB
Patent- och marknadsdomstolen förbjuder ett företag att visa reklam för tobaksfria nikotinprodukter på stora tv-skärmar i gatumiljö.
Dom
9 april 2026
Dom i målet KO – Hallon (HI3G Access AB)
Tyngdpunkten i målet är frågan om mobiloperatören Hallon har låtit bli att lämna viktig information.
Dom
1 april 2026
Dom i målet KO – Shotluckan AB
Patent- och marknadsdomstolen förbjuder företaget Shotluckan att visa alkohol på film på det sätt som gjorts.
Dom
24 mars 2026