Dom i målet KO – Nordic Jump AB
DomPublicerad: 25 oktober 2019
Två allvarliga olyckor inträffade i hopparken Nordic Jump i Örebro, vilket fick Konsumentverket att agera.
Konsumentverket beslutade att företaget måste stänga av skumgropen där man landar vid hopp från trampolin eftersom den inte kunde anses som säker. Bland annat fanns det stålbalkar i gropens konstruktion och djupet ansågs inte vara tillräckligt för att vara säkert.
Företaget överklagade beslutet till Förvaltningsrätten. Domstolen har nu kommit fram till att företaget har rätt och upphäver därmed Konsumentverkets beslut.
Konsumentombudsmannen, KO, har överklagat domen.
För att läsa domen kontakta registraturen på konsumentverket@konsumentverket.se och ange diarienummer 2019/396.
Fler domar
Dom i målet KO – Poppels Bryggeri AB
Patent- och marknadsöverdomstolen ändrar på den lägre instansens dom och förbjuder även reklambilder där öl placerats på en tunna.
Dom
19 februari 2026
Dom i målet KO – Abrahamsson Juridiska AB (Safetyline Security Distribution)
Patent- och marknadsöverdomstolen, PMÖD, har ändrat den tidigare domen från Patent- och marknadsdomstolen, PMD.
Dom
13 februari 2026
Dom i målet KO-biträde - Nordea
Hovrätten går på tingsrättens linje. Det innebär att domstolen inte anser att banken hade ansvar att stoppa de transaktioner som bankkunden lurades att göra.
Dom
17 december 2025