Dom i målet KO – Usecurity (Increment Security Group Gothia)
Patent- och marknadsdomstolen förbjuder företaget att marknadsföra abonnemang på nyckelbrickor med tillhörande säkerhetstjänst på det vis som skett. Bland annat har företaget påstått eller gjort intryck av att representera eller samarbeta med Svenska stöldskyddsföreningen eller konsumentens befintliga leverantör av nyckelbrickor.
Increment Security Group Gothia AB med varumärket Usecurity döms att betala en marknadsstörningsavgift på 360 000 kronor.
Domen omfattar fem punkter och varje punkt är förknippad med ett vite på 500 000 kronor. Om företaget bryter mot punkterna riskerar det att få betala vitet.
För att läsa domen kontakta registraturen på konsumentverket@konsumentverket.se och ange diarienummer 2019/470.
Fler domar
Dom i målet Konsumentverket – Hoppborgsgruppen AB
Kammarrätten håller med: Hoppborgen var delvis av brandfarligt material och hade för få fästpunkter. Därför ska Hoppborgsgruppen betala en sanktionsavgift.
Dom
6 november 2025
Dom i målet Konsumentverket – Krisskydd Sverige AB
Målet handlar om att företaget ska betala en sanktionsavgift.
Dom
5 november 2025
Dom i målet Konsumentverket – Thermotic AB
Företaget Thermotic ska betala en sanktionsavgift för att ha marknadsfört flytplagg som brutit mot EU:s krav.
Dom
29 september 2025