Dom i målet Konsumentverket – Stores for you AB
DomPublicerad: 27 maj 2024
Stores for you har sålt en reflexsele som inte uppfyller säkerhetskraven. Kammarrätten har beslutat att avslå företagets begäran om borttagen eller sänkt sanktionsavgift.
Stores for you har sålt en reflexsele som inte uppfyller säkerhetskraven. Konsumentverket vände sig därför till Förvaltningsrätten i Karlstad för att den skulle döma ut en sanktionsavgift på 1 miljon kronor.
Utredningen visade att bolaget sålt den aktuella reflexselen, trots att det fått utförlig information om vilka regler som gäller för att personlig skyddsutrustning ska få säljas. Reflexselen saknade helt CE-märkning och hade inte heller någon medföljande bruksanvisning eller produktinformation på svenska.
Domstolen dömde företaget att betala sanktionsavgiften, men Stores för you överklagade. Kammarrätten säger nu nej till företagets begäran.
För att ta del av domen kontakta registrator via mejl konsumentverket@konsumentverket.se och ange diarienummer 2021/935.
Fler domar
Dom i målet Konsumentverket – Funplays Sweden AB
Förvaltningsrätten avslår Konsumentverkets ansökan.
Dom
7 september 2026
Dom från kammarrätten i målet Konsumentverket – Jump Yard Concepts AB
Kammarrätten avslår Konsumentverkets överklagande. Förvaltningsrättens beslut står därmed fast.
Dom
2 september 2026
Dom i målet Konsumentverket - Brunngård Group AB
Förvaltningsrätten bifaller Konsumentverkets ansökan. Det innebär att företaget Brunngård Group AB ska betala en sanktionsavgift om 1,5 miljoner kronor.
Dom
24 juli 2026