Dom i målet mellan KO och My Safety AB
DomPublicerad: 22 april 2015
Marknadsdomstolen förbjuder företaget My Safety AB vid vite av en miljon kronor att tillämpa avtalsvillkor som innebär en bindningstid på mer än tolv månader.
Företaget marknadsför säkerhetstjänster, spår- och spärrtjänster, till konsumenter. Exempel på tjänster är "My Safetys nyckelbricka" och "Spärr service plus med ID-skydd". Marknadsdomstolen har gått på KO:s linje och förbjuder företaget att använda bindningstider som är längre än tolv månader.
För att läsa domen kontakta registraturen på konsumentverket@konsumentverket.se och ange diarienummer 2012/1882.
Fler domar
Dom i målet Konsumentverket – Funplays Sweden AB
Förvaltningsrätten avslår Konsumentverkets ansökan.
Dom
7 september 2026
Dom från kammarrätten i målet Konsumentverket – Jump Yard Concepts AB
Kammarrätten avslår Konsumentverkets överklagande. Förvaltningsrättens beslut står därmed fast.
Dom
2 september 2026
Dom i målet Konsumentverket - Brunngård Group AB
Förvaltningsrätten bifaller Konsumentverkets ansökan. Det innebär att företaget Brunngård Group AB ska betala en sanktionsavgift om 1,5 miljoner kronor.
Dom
24 juli 2026