Dom i målet mellan KO och The Wine Company Hawesko GmbH
DomPublicerad: 6 maj 2015
Marknadsdomstolen har beslutat att inte gå på Konsumentombudsmannens linje i marknadsföringsärendet gällande The Wine Company Hawesko GmbH. Därmed ska KO ersätta företagets rättegångskostnader.
Det var under 2011 som Konsumentverket uppmärksammade, bland annat genom IOGT-NTO, att The Wine Company (TWC) skickade ut direktreklam gällande alkohol i brevlådorna hos svenska konsumenter. Konsumentverket bedömde marknadsföringsmetoden som oförenlig med alkohollagens krav på särskild måttfullhet. Detta bland annat genom att reklamen skickades hem till konsumenter som uttryckligen inte begärt sådan reklam. Detta är något som TWC har bestridit och företaget hävdade att reklamen var utformad efter rådande rekommendationer.
Den 6 maj föll domen. Marknadsdomstolen beslutar att inte gå på KO:s linje vilket innebär att man ska betala för TWC:s rättegångskostnader på 750 000 kronor.
För att läsa domen kontakta registraturen på konsumentverket@konsumentverket.se och ange diarienummer 2011/2242.
Fler domar
Dom i målet KO – Poppels Bryggeri AB
Patent- och marknadsöverdomstolen ändrar på den lägre instansens dom och förbjuder även reklambilder där öl placerats på en tunna.
Dom
19 februari 2026
Dom i målet KO – Abrahamsson Juridiska AB (Safetyline Security Distribution)
Patent- och marknadsöverdomstolen, PMÖD, har ändrat den tidigare domen från Patent- och marknadsdomstolen, PMD.
Dom
13 februari 2026
Dom i målet KO-biträde - Nordea
Hovrätten går på tingsrättens linje. Det innebär att domstolen inte anser att banken hade ansvar att stoppa de transaktioner som bankkunden lurades att göra.
Dom
17 december 2025