Bultar med brister fara för klättrare

Varning för säkerhetsbristPublicerad: 16 oktober 2025

Prenumerera

Konsumentverket varnar för äldre borrbultar som används vid klättring. Tester har visat att vissa bultar kan lossna från klippväggen.

Bultar med brister fara för klättrare med varningstriangel

Foto: Magnus Strömhäll, Göteborgs Klätterklubb.

Varningen gäller för borrbultar med beteckningen Longlife 1 och är tillverkade av det franska företaget Petzl. Bultar tillverkades och såldes under perioden 1989–1992. Eftersom de är tänkta att hålla under mycket lång tid finns de kvar i bruk på klätterleder runt om i landet. De kan även finnas på klätterleder i andra länder.

Konsumentverket ser mycket allvarligt på den potentiella säkerhetsrisk som borrbultarna medför. Därför uppmanar myndigheten alla klättrare och klätterklubbar runt om i landet att vara uppmärksamma. Klubbarna behöver skyndsamt byta ut bultarna mot nya, säkrare.

Om du som klättrare stöter på de här äldre bultarna ska du genast kontakta den klätterklubb som ansvarar för leden.

Det var klättrare i Sverige som för några år sedan upptäckte att en borrbult gick att dra ut med bara handen. Svenska Klätterförbundet uppmärksammades på händelsen och har sedan gjort en kartläggning i Göteborgstrakten. Den visade att så många som runt 40 procent av de testade bultarna inte satt fast tillräckligt hårt.

Det som skiljer den äldre borrbulten från nyare modeller är bland annat att den saknar Petzls logotyp, det står bara företagets namn.

Mer information från Svenska Klätterförbundet