KO förbjuder Kviqs säljmetoder
Mobiloperatören Kviq påstod att de ringde från exempelvis Telia eller Tre, medan de i själva verket inte hade något samarbete med de företagen utan ville sälja sina egna mobilabonnemang.
Nu förbjuder Konsumentombudsmannen, KO, företaget att agera så och om de bryter mot förbudet hotar ett vite på 1,5 miljoner kronor.
Under 2023 och 2024 kom ett 40-tal anmälningar till Konsumentverket med klagomål från konsumenter som råkat ut för vilseledande säljsamtal från företaget. Förutom lögnen att de ringde för mer välkända företags räkning påstod säljarna att man skulle få lägre pris om man tackade ja i ett sms från Kviq. Men i stället för lägre pris innehöll sms:et avtal för ett helt nytt mobilabonnemang från Kviq. Abonnemanget var också bundet i två år.
– Det här abonnemanget hade inte konsumenterna vare sig beställt eller någon nytta av eftersom de redan hade abonnemang hos andra företag. Dessutom vilseleddes de att svara ja på sms:et under pågående samtal vilket är förbjudet, säger Pär Magnusson, processråd vid KO.
KO kräver även att företaget är tydliga med vilka de är när de kontaktar konsumenter och att syftet med ett samtal är att sälja företagets egna abonnemang.
Företaget har meddelat att de slutat att sälja mobilabonnemang till privatpersoner utan i stället riktat in sig på företagskunder.
Ett vite är framåtsyftande och kan dömas ut om företaget bryter mot KO:s förbud.
Fler nyheter
Konsumentverkets hushållskostnader för 2026 klara
Nu är Konsumentverkets beräknade hushållskostnader för 2026 klara
Nyhet
18 november 2025
Nordic Best Energi bryter mot förbud
Företaget Nordic Best Energi AB har ringt upp konsumenter och felaktigt utgett sig för att representera eller samarbeta med deras befintliga elleverantör.
Nyhet
17 november 2025
Tre viktiga saker att tänka på innan du säljer ditt guld
Priset på guld är högt och många passar på att sälja sitt guld. Men affären blir inte alltid som säljaren tänkt sig. Här är våra tips för att undvika problem.
Nyhet
10 november 2025