KO stämmer företaget och personen bakom DinBilGaranti
Det ser ut som en förlängning av bilens garanti, och många betalar. Men Konsumentombudsmannen, KO, stämmer nu ett företag och personen bakom för vilseledande marknadsföring.
I flera år har bilägare fått brev med påpekande att garantin på bilen löper ut och ett inbetalningskort för att förlänga den. Många har betalat i tron att det varit ett utskick från det egna försäkringsbolaget eller från bilmärkets företag. Men företaget bakom varumärket DinBilGaranti, European Warranties Ltd, har inget med vare sig de etablerade försäkringsbolagen eller bilföretag att göra. Utskick, betalningar och fakturering hanteras av Avendo Distribution AB.
På varningslistan
European Warranties Ltd finns sedan mer än ett år tillbaka på Konsumentverkets varningslista eftersom bolaget inte har gått att få tag på. Myndigheten har hittills tagit emot över 1 000 anmälningar och de fortsätter att komma in. Det svenska företaget Avendo hävdar att det inte har något med utskicken göra, men KO är av en annan uppfattning.
Enligt marknadsföringslagen måste det tydligt framgå vad som är reklam. Om utskicket har ett inbetalningskort med måste det vara extra tydligt att det inte är en faktura, utan bara ett reklamutskick. Redan på kuvertet ska det framgå att det rör sig om reklam.
Känner sig lurade
– Utskicken från DinBilGaranti är utformade så att mottagaren riskerar att uppfatta det som en faktura från ett företag där man redan är kund. Anmälningarna till myndigheten vittnar också om att många känner sig lurade och har betalat i tron att brevet var från det egna försäkringsbolaget eller bilmärkets företag, säger Johanna Nyblom, processråd vid KO.
KO anser att Avendo och personen bakom företaget har medverkat till att lura konsumenter genom den marknadsföring som skett och att de därför ska förbjudas av domstol att fortsätta med marknadsföringsmetoderna. KO vill att domstolen också tar med ett vite, en summa som företaget och personen bakom kan dömas att betala om de bryter mot förbuden.
Kontakt för medierna: Processråd Johanna Nyblom genom Konsumentverkets presstjänst på 054-19 40 20.
Fler pressmeddelanden
KO stämmer mobiloperatören Hallon
Hallon visar inget telefonnummer till kundtjänst utan låter kunder bara prata med en chattbot. Konsumentombudsmannen, KO, menar att det bryter mot lagen.
Pressmeddelande
2 juli 2025
Företag med vilseledande bilgaranti döms
Många konsumenter har fått brev om förlängning av bilens garanti. Och många har betalat i tron att det är en faktura de måste betala.
Pressmeddelande
1 juli 2025
Konsumentverket granskar flyttfirmor
Konsumentverket granskar just nu flyttfirmor och har funnit att många saknar tillstånd för yrkestrafik.
Pressmeddelande
24 juni 2025