Dom i målet KO – Biljettkungen AB
DomPublicerad: 4 maj 2026
Patent- och marknadsdomstolen förbjuder Biljettkungen AB använda avtalsvillkor som inte tillåter ångerrätt när konsumenter köper andrahandsbiljetter av företaget.
Domstolen har dels funnit att villkoret i fråga är utformat på ett oklart och delvis vilseledande sätt. Villkoret står i strid med tvingande lag. Det aktuella villkoret ger en betydande obalans i avtalsparternas rättigheter och skyldigheter. Avtalsvillkoret är därför oskäligt.
Förbudet är kopplat till ett vite på 1 miljon kronor. Ett vite är framåtsyftande och kan dömas ut om företaget bryter mot förbudet framöver.
Företaget Biljettkungen säljer andrahandsbiljetter till konserter, teater, festivaler och sportevenemang. Försäljningen sker på webbsidan evenemangsbiljetter.se.
Biljettkungen använder inte längre det aktuella avtalsvillkoret.
För att ta del av domen kontakta Konsumentverket och ange diarienummer 2024/1024.
Fler domar
Dom i målet KO - Cheap Energy AB, Stockholms Elbolag AB, Svealands Elbolag AB
Domstolen förbjuder Cheap Energy, Stockholms Elbolag och Svealands Elbolag att skriva så man tror att det bara är rabatten som upphör efter tolv månader.
Dom
28 april 2026
Dom i målet KO - Svea Bank
Patent- och marknadsöverdomstolen förbjuder oskäliga förseningsavgifter
Dom
24 april 2026
Dom i målet Konsumentverket – Harlequin Trade AB (bristande spårbarhet)
Förvaltningsrätten avslår överklagande gällande bristande spårbarhet.
Dom
17 april 2026