Föreläggande mot Hi-Fi Klubben Sverige AB

FöreläggandePublicerad: 27 april 2026

Konsumentombudsmannen (KO) kräver att företaget Hi-Fi Klubben Sverige AB anger korrekt lägstapris i samband med marknadsföring där det framgår att priset sänkts.

Företaget säljer ljudanläggningar i butik och på nätet.

Konsumentverket öppnade i maj 2025 ett tillsynsärende om prismarknadsföring mot företaget. Då konstaterade myndigheten bland annat att bolaget inte angett korrekt tidigare lägsta pris enligt prisinformationslagen. Ärendet avslutades en månad senare då bolaget uppgett att de skulle se över programmeringen av tidigare lägsta pris.

I december 2025 inledde Konsumentverket ett nytt tillsynsärende med anledning av att myndigheten uppmärksammat att bolaget inte uppgett korrekt tidigare lägsta pris, trots tidigare löften. Företaget uppgav att orsaken denna gång ett manuellt fel.

Föreläggandet är förknippat med ett vite på 1 miljon kronor. Ett vite är framåtsyftande och kan dömas ut om företaget bryter mot föreläggandet.

För att ta del av föreläggandet kontakta Konsumentverket och ange diarienummer 2025/1405.