Övriga områden
Billiga märkesskor i webbshop. Är det en bluff?
Svar från Konsumentverket
Hej!
Om ett erbjudande verkar vara för bra för att vara sant är det oftast det.
Det finns webbsidor som utger sig för att vara kända varumärken, men som inte har något med varumärket att göra. Vissa konsumenter berättar om att de inte fått några skor alls. Andra konsumenter berättar att de fått en helt annan vara eller ett par skor som inte stämmer överens med annonsen.
I vår artikel har vi samlat tips hur du kan undersöka om en webbplats är seriös. Där finns också information hur du kan tänka kring betalning med mera.
Till artikeln Är företaget seriöst?
Vi har även en annan artikel som är bra att ta del av. Där du kan läsa mer om dina rättigheter och hur du handlar tryggt på nätet.
Hur du handlar tryggt på nätet
Vänligen
Hanna
Konsumentverket
Innehållet är framtaget i samarbete med Konsument Europa, som är en del av ECC-nätverket och Konsumentverket. Konsument Europa medfinansieras av Europeiska unionen.
Innehållet på denna sida kan inte anses återspegla åsikter av Europeiska kommissionen och/eller Europeiska innovationsrådet och genomförandeorganet för små och medelstora företag (EISMEA) eller något annat organ i Europeiska unionen. Europeiska kommissionen och EISMEA frånsäger sig ansvar för eventuell användning av innehållet och dess information.
Sök bland frågor och svar
Har du en fråga om något annat?
AI-assistenten är tillgänglig dygnet runt!
Chatta med vår AI-assistent
Kontakta våra konsumentvägledare om du inte hittat svaret på just din fråga.
Kontakta konsumentvägledare
Fråga
Jag har hittat en webbsida med mycket billiga priser för märkesskor. När jag jämför med andra hemsidor kostar skorna ungefär en tredjedel så mycket.
Jag undrar därför om det kan vara en bluff-sida? Hur kan jag veta om det är fejk eller inte?
Vanlig fråga till Konsumentverkets vägledning