Många nätbutiker som säljer secondhand-varor ger bristande information om rätten att returnera varor
NyhetPublicerad: 7 mars 2025
PrenumereraAv nätbutiker som säljer secondhand-varor informerar 40 procent inte om ångerrätten på ett tydligt sätt och 45 procent ger bristande eller felaktig information om reklamationsrätten. Det visar en granskning från EU-kommissionen som bland annat Konsumentverket har deltagit i.
Totalt är det konsumentskyddsmyndigheter i 25 medlemsländer, Island och Norge som har granskat 356 nätbutiker som säljer secondhand-varor i en så kallad sweep.
Ångerrätten och reklamationsrätten gäller även för secondhand-varor och det är viktigt att företag ger korrekt och tydlig information om detta för att konsumenten ska vara medveten om sina rättigheter.
Enligt granskningen gav nästan hälften av nätbutikerna som säljer secondhand-varor bristande information om konsumentens rättigheter. Granskningen visade även att nästan 60 procent av de granskade nätbutikerna begränsade konsumentens reklamationsrätt för second-handvaror.
Resultatet av granskningen kan leda till att tillsynsåtgärder inleds i respektive land.
Fler nyheter
Mobiltelefoner riskerar att bli oanvändbara
Konsumenter riskerar att köpa mobiltelefoner som snart kan bli obrukbara. Därför agerar nu Konsumentverket.
Nyhet
30 januari 2026
Svårt förstå förvaltade elavtal
Det finns en relativt ny avtalsform inom elområdet: förvaltade elavtal. Konsumentverkets granskning visar att det inte är lätt att få koll på vad det innebär.
Nyhet
13 januari 2026
Snöoväder ställer till det – här är dina rättigheter
Kraftigt snöoväder har orsakat problem med långvariga strömavbrott och inställda eller försenade resor. Här får du reda på dina rättigheter om du drabbats.
Nyhet
8 januari 2026