Mobiloperatören Fibio vilseleder vid telefonförsäljning

NyhetPublicerad: 17 december 2025

Prenumerera

Mobiloperatören Fibios säljare uppger inte företagets namn när de ringer och många konsumenter har uppfattat att det är deras befintliga operatör som hör av sig.

Konsumentverket inledde ett tillsynsärende mot företaget i våras, sedan många konsumenter hört av sig med samstämmiga klagomål. Konsumenterna har upplevt att företagets säljare sagt sig ringa från andra kända mobiloperatörer. De har inte heller talat om vilket företag de egentligen ringer från. Det är ett agerande som bryter mot distansavtalslagen.

Därför utfärdar nu Konsumentombudsmannen, KO, ett föreläggande mot företaget. Det innebär att de tydligt och direkt måste informera om att de ringer från Fibio och vilket syfte de har med samtalet. Om de bryter mot föreläggandet kan företaget dömas att betala ett vite på en miljon kronor.