Farliga ämnen i piratkopierade Labubu-dockor
Kemikalieinspektionen har hittat höga halter av förbjudna kemikalier i piratkopierade Labubu-dockor med mjuk fyllning. Plasten i ansiktet på fem av sju testade dockor innehöll stora mängder av det förbjudna ämnet DEHP. Halterna var i vissa fall upp till 250 gånger högre än det tillåtna värdet på 0,1 viktprocent.
Ämnet DEHP är förbjudet eftersom det är reproduktionstoxiskt. Det kan skada förmågan att få barn och utvecklingen av ett embryo, foster eller barn. DEHP har varit förbjudet i leksaker i Sverige sedan slutet av 90-talet men används fortfarande i vissa delar av världen som ett billigt sätt att göra plast mjuk.
- Det är uppseendeväckande att leksaker som riktar sig till barn innehåller höga halter av ämnen som varit förbjudna i över 20 år, säger Frida Ramström, inspektör på Kemikalieinspektionen.
Stort inflöde av piratkopior
Labubu-dockor har på kort tid blivit mycket eftertraktade och kostar från några hundra- till flera tusen kronor. Den stora efterfrågan har lett till stora inflöden av billiga piratkopior från länder utanför EU, där det inte finns samma kemikalieregler som inom EU. Hittills i år har Tullverket stoppat mer än 5300 dockor.
- Tullverket ser allvarligt på analysresultaten som visar att de piratkopierade Labubu-dockorna innehåller farliga ämnen. Tänk er för en gång extra innan ni köper misstänkta piratkopior, säger Per Holgersson, expert på produktsäkerhet vid Tullverket.
Risker för barn
Riskerna med ämnet DEHP uppstår när man utsätts för ämnet under en längre tid. Små barn är särskilt känsliga eftersom deras kroppar fortfarande utvecklas och eftersom de ofta stoppar leksaker i munnen vilket ökar riskerna att få i sig ämnet.
Konsumentverket har också uppmärksammat att vissa piratkopierade Labubu-dockor som säljs i Europa inte klarat säkerhetskraven utan gått sönder när de testats av myndigheter.
- Om en smådel lossnar från en leksak skapar det risk för kvävning om små barn stoppar dem i munnen, säger Marlene Gustavsson som arbetar med leksakers säkerhet på Konsumentverket.
Myndigheterna samarbetar
Kemikalieinspektionen, Tullverket och Konsumentverket fortsätter samarbetet för att stoppa farliga och piratkopierade leksaker. Arbete pågår också på EU-nivå och tillsammans med Norge kring risker kopplade till den här typen av produkter.
Inför Black Friday och julhandeln har myndigheterna en gemensam uppmaning:
- Köp inte piratkopierade leksaker till era barn! De kan innehålla farliga och förbjudna ämnen och ha andra brister som gör att de inte är säkra.
Mer information
Läs mer hos Konsumentverket om varför du inte ska köpa piratkopierade produkter och hur du kan undvika det ( Piratkopior | Konsumentverket )
Vid frågor kontakta Kemikalieinspektionens presstjänst. Mejl: press@kemi.se Telefonnummer: 08-519 412 00 eller Konsumentverkets presstjänst, telefon 054-194020 mejl: press@konsumentverket.se
Fler pressmeddelanden
KO förbjuder smygreklam från Bianca Ingrosso AB och Beauty Icons AB
KO riktar förbudsföreläggande mot Bianca Ingrossos helägda aktiebolag Bianca Ingrosso AB och sminkföretaget Beauty Icons AB med varumärket Caia.
Pressmeddelande
25 september 2025
Många aktivitetsleksaker har säkerhetsbrister
En stor andel av de aktivitetsleksaker som säljs i EU uppfyller inte säkerhetskraven i EU:s regelverk.
Pressmeddelande
4 september 2025
Konsumentverket föreslår förbud mot telefonförsäljning
Idag lämnar Konsumentverket över ett regeringsuppdrag där ett förbud föreslås mot telefonförsäljning.
Pressmeddelande
27 augusti 2025