Många aktivitetsleksaker har säkerhetsbrister
PressmeddelandePublicerad: 4 september 2025
PrenumereraMånga aktivitetsleksaker som säljs inom EU uppfyller inte säkerhetskraven i EU:s regelverk. Det framgår av tester på ett urval av gungor, aktivitetstorn och klätterställningar. Bristerna kan leda till allvarliga skador hos barn.
Aktivitetsleksaker är avsedda för hemmabruk och konstruerade så att barn till exempel ska kunna klättra, hoppa, gunga, snurra, krypa och åla. Konsumentverket har medverkat i en EU-gemensam insats där 89 produkter har testats. Bara 15 av dem uppfyllde EU:s regelverk för säkra leksaker. Det motsvarar 17 procent.
Exempel på brister som upptäcktes:
instabilitet,
risk att ett barn fastnar med huvud, hals, fingrar, hår och kläder,
svårigheter att montera produkten och
vassa kanter och löstagbara smådelar som barn kan sätta i halsen
Granskningen av aktivitetsleksakerna har samordnats av EU-kommissionen, och många länder inom EU har deltagit i arbetet. I Sverige har Konsumentverket granskat fyra klätterbågar och ett aktivitetstorn med rutschkana. Ingen av produkterna uppfyllde kraven helt. Det fanns både konstruktionsbrister och brister när det gäller bruksanvisningar och information på svenska.
Inte rätt språk
Varningar, märkningar och anvisningar för de 89 utvalda produkterna kontrollerades separat. Här uppfyllde endast 32 procent kraven. Problemen var bland annat att varningar, etiketter och instruktioner inte var på språket som talas i det land där produkten sålts och att monterings- och installationsanvisningarna var ofullständiga.
Nätköpare - se upp
Den överväldigande majoriteten av produkterna med brister köptes på nätet. Bara åtta procent av aktivitetsleksakerna som såldes på nätet klarade granskningen.
Dras tillbaka från marknaden
Utifrån testresultaten har vissa produkter återkallats från konsumenter och andra har dragits tillbaka från marknaden och slutat säljas. I några fall har tillverkaren gjort ändringar i produkten och vissa tillverkare har nu märkt sina produkter med lämpliga varningar.
Köp endast CE-märkt
Konsumentverket och dess motsvarigheter inom EU lyfter fram att konsumenter endast bör köpa aktivitetsleksaker som är CE-märkta. Märkningen ska visa att tillverkaren har bedömt att de uppfyller EU:s krav på säkerhet, hälsa och miljöskydd.
En samordnad insats
Granskningen är en del av projektet Joint Actions on Compliance of Products (JACOP) och genomfördes 2024. Aktivitetsleksaker var en av 16 produktkategorier som granskades.
Läs rapporten i sin helhet på EU:s webbplats
Mer information om säkra aktivitetsleksaker
Kontakt för medierna
Vid frågor eller för fler kommentarer kontakta presstjänsten press@konsumentverket.se eller 054-19 40 20.
Fler pressmeddelanden
Myndigheter varnar – stora risker att handla från dropshipping-butiker
Produkter som kan orsaka svåra skador förs in via dropshipping. Nu varnar myndigheter
Pressmeddelande
4 juni 2026
Stor ökning av anmälningar om taxiresor – resor 1 400 kronor dyrare än förväntat
Granskning visar stor ökning av anmälningar om taxiresor
Pressmeddelande
26 maj 2026
HD prövar inte fallet med lurade bankkunden
Högsta domstolen, HD, lämnar beskedet att domstolen inte tar upp fallet med lurade bankkunden till prövning.
Pressmeddelande
7 maj 2026